The Ottawa Rowing Club celebrated a successful 2016 season at the November 19th ORC President’s Banquet at the Delta City Centre.  ORC enjoyed a year end party that included a talk given by the inspiring ORC rower and Paralympian bronze medalist in Rio, Andrew Todd.  Andrew shared his road to Rio, his reflections on the journey and the Olympic experience that led him to a bronze medal.  Thank you, Andrew!

Many ORC members and crews were recognized during the evening with awards including:

Coach of the Year: Philip Baker (Masters Women’s Coach) and Cliff Brimmell (Junior Women’s Coach)

Volunteer Appreciation: Steve Mihorean

Service Award: Robert Tang

Male Sweep Crew of the Year: Matthew Fournier, Sam Garber, Charles Li-Benard, Mac Bruce-Fuoco, Alex Bernst, Graham Connell, Robert Park, Christopher Clarke, Gabrielle Takaoka

Female Sweep Crew of the Year: Hayley Watt and Gillian Cross

Male Sculling Crew of the Year: Alex Bernst and Sam Garber

Female Sculling Crew of the Year: Alanna Fogerty and Anna Currie

Junior Crew of the Year: Nia Byway, Mataes Winter, Margaret Hemphill, Lea Papillon, Nicholas Lee, Christopher McIntyre-Gacia, Oliver Mihorean, Isabelle Barlow-Jeffrey, Katie Clarke

Female Junior Crew of the Year: Katie Clarke, Nia Byway, Margaret Hemphill, Yasmine Frojmovic, Lea Papillon

Male Novice Rower of the Year: Matthew Lazurek

Female Novice Rower of the Year: Christina Fernandez

Coxie of the Year: Jeremy Courtney

Recreational Rower of the Year: Lutz Sukstorf

Female Masters Crew of the Year: Jeremy Courtney, Anna van der Kamp, Rachel Inch, Isabelle Teolis, Amy Moen, Pamela Peacock, Melissa McKenzie, Marcela Tendilla, Julia Fournier

Male Masters Rower of the Year: Robert Park

Sportsmanship Award: Aaron King

The following 14 ORC members who raced internationally in 2016 were also recognized by ORC member and Rowing Canada President Mike Walker during the evening:

Hayley Watt – 1st, Women’s 2-, CanAmMex, Sarasota, Florida

Gillian Cross – 1st, Women’s 2-, CanAmMex, Sarasota, Florida

Josh King – 3rd, LM4x, World Rowing Championships, Rotterdam, Netherlands

Anna Currie – 3rd, LW2x, B Final, World University Championships, Poznan, Poland

Alanna Fogerty – 3rd, LW2x, B Final, World University Championships, Poznan, Poland

Hunter Amesbury  – 6th, Men’s 4-, World University Championships, Poznan, Poland

Jenna Pelham – 4th, Women’s LW4x, World Rowing Championships, Rotterdam, Netherlands

Sarah Black – 6th, Women’s 4-, World Rowing Championships, Rotterdam, Netherlands

Andrew Todd – 1st, LTAMix4+, World Cup, Poznan, Poland

3rd, LTAMix4+, Paralympic Games, Rio Brazil

Nicole Hare – 12th, Women’s 2-, World Cup, Lucerne, Switzerland

2nd, Women’s 2-, C Final, Olympic Games, Rio, Brazil

Jennifer Martins – 7th, Women’s 2-, World Cup, Varese, Italy; 10th, Women’s 2-, World Cup, Lucerne, Switzerland; 2nd, Women’s 2-, C Final, Olympic Games, Rio, Brazil

Cristy Nurse – 2nd, Women’s 8+, World Cup, Varese, Italy; 4th, Women’s 8+, World Cup, Lucerne, Switzerland; 5th, Women’s 8+, Olympic Games, Rio, Brazil

Christine Roper – 2nd, Women’s 8+, World Cup, Varese, Italy; 4th, Women’s 8+, World Cup, Lucerne, Switzerland; 5th, Women’s 8+, Olympic Games, Rio, Brazil

Antje von Seydiltz – 2nd, Women’s 8+, World Cup, Varese, Italy, 4th, Women’s 8+, World Cup, Lucerne, Switzerland; 5th, Women’s 8+, Olympic Games, Rio, Brazil

Special thanks to our amazing members who joined the celebration and who worked so hard to make 2016 a great year for the ORC! 

A HUGE thanks and shout out to our loyal and supportive sponsors and partners, listed below, who contributed awesome prizes that were raffled off during the evening:

  • Bushtukah
  • Regatta Sport
  • Ottawa Collaborative Care Centre
  • Rama Lotus Yoga Centre
  • Taggart Family YMCA
  • Living Science Wellness Centre
  • Centre for Strength and Athlete Development
  • Row West
  • Smartwool
  • Urban Ocean
  • MarTeR Jewelry Creation

We can’t wait to kick off our 150th birthday in 2017 at the ORC!